Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) – plačiai žinomas alternatyvus ginčų sprendimo būdas pasaulyje, kuris pamažu populiarėja ir Lietuvoje, taip pat ir tarp verslo subjektų. Mediacija – iš lotynų kalbos kilęs žodis, mediatio reiškia tarpininkavimą. Mediatorius – tarpininkas, dalyvaujantis šalių ginče, kuris padeda ginčo šalims surasti tinkamą sprendimą susidariusioje ir jiems nepatrauklioje situacijoje. Verslui mediacija naudinga tuo, kad užtikrina konfidencialumą, taupo kaštus, padeda valdyti verslo reputacijos riziką. Tačiau ne visi žino, kad meditacija (taikinamasis tarpininkavimas) gali būti naudojamas ir verslo ginčų išvengimui (prevencijai). Svarbu, kad mediatorius išmanytų verslą ir specializuotųsi verslo ginčuose.

Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) – verslo ginčų sprendimo būdas

Versle neretai ginčai kyla dėl sutartinių santykių, kada yra netinkamai vykdomi prisiimti sutartiniai įsipareigojimai, kyla ginčai tarp tiekėjų, rangovų, kolegų, darbuotojų, partnerių, akcininkų, bankų ir kitų institucijų. Taip pat ginčai dėl vienos pusės kaltės, kuomet susidariusi skola, nevykdomi kiti mokestiniai įsipareigojimai. Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) puikia tinka bankroto bylose kilusiems ginčams spręsti, kai reikia suderinti kreditoriaus ir skolininko interesus, taip pat išsaugoti skolininko komercinį veiksnumą jam iškeltos bankroto bylos sąlygomis.

Versle labai svarbus laikas, sutartų terminų laikymasis, kadangi bet koks vėlavimas gali atnešti nemenką žalą ir juridinis asmuo gali patirti didelių nuostolių. Todėl bylinėjimasis teisme nėra patrauklus variantas ir šiuo atveju mediacija dėl savo operatyvumo yra puiki išeitis verslo ginčams spręsti. statybos projektas gali trukti mėnesius ar net metus. Pavyzdžiui, vienas dažniausių mediacijos panaudojimų – statybų projektuose, sudarant statybos rangos sutartis. Rangovas gali ilgą laiką žadėti užbaigti projektą. Kilus ginčui, ypač šioje industrijoje, kur laikas kainuoja labai brangiai, šalių bendradarbiavimas yra ypač svarbus. Kad būtų galima išvengti brangiai kainuojančios prastovos, ginčai būtų sprendžiami iš karto, kai tik jie kyla, todėl būtina pasirūpinti  ir iš anksto nustatyti ginčų sprendimo būdus. Kitu atveju, pavyzdžiui, akcininkų ginčuose, kurie ypač kyla tarp „50/50“ akcininkų, meditacija (taikinamasis tarpininkavimas) gali padėti išeiti iš susidariusios aklavietės (angl. deadlock).

Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) šiuo atveju yra geriausias variantas, nes, palyginus su bylinėjimusi ir arbitražu, ji kainuoja mažiau, reikalauja mažesnių laiko sąnaudų, bei padeda patenkinti abiejų šalių poreikius. Mediacijos metu patyręs mediatorius gali padėti šalims objektyviai įvertinti faktus ir pateikti rekomendacijas, kurios galėtų padėti greičiau išspręsti ginčą. Kadangi bylinėjimasis ir arbitražas yra brangūs ir gali užtrukti nė vieną mėnesį, vilkindami kliento statybas bei užmokesčio mokėjimo rangovui, jie galėtų  turėti neigiamos įtakos jų verslams bei pakenkti reputacijai.

Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) ginčų prevencijai

Mediacija (taikinamasis tarpininkavimas) kaip dinamiškas, struktūruotas, interaktyvus procesas, yra orientuota į šalių poreikius, teises ir interesus. Specialius mokymus praėjęs mediatorius skatina visus dalyvius aktyviai dalyvauti šiame procese, tam jis naudoja įvairius metodus. Jis siekia nukreipti procesą konstruktyvia linkme ir padėti šalims rasti optimalų sprendimą, padeda šalims bendrauti atvirai. Taip galima suvaldyti situaciją ir neleisti paprastam sutartiniam konfliktui išaugti į ginčą. Mediatorius analizuoja tarp šalių iškilusias problemas atsižvelgdamas į realią situaciją, yra nešališkas bei neteikia šalims jokių nurodymų. Kadangi mediatorius nėra arbitras, kuriam reikėtų priimti sprendimą, kuris nebūtinai išsprendžia konfliktą, bet jį užbaigia, mediatorius siekia patenkinti abiejų šalių poreikius „win-win“ principu. Mediacija padeda išvengti nereikalingų laiko, pinigų ir energijos sąnaudų bei puikiai tarnauja ginčų prevencijai. Vienas iš didžiausių  mediacijos versle privalumų –  užtikrinamas visiškas konfidencialumas. Visa šalių pateikta informacija lieka konfidenciali ir jokiomis aplinkybėmis negali būti panaudota kaip įrodymas teisme, o pats procesas nėra protokoluojamas.

UAB „Juridicon“ padeda verslui pasinaudoti mediacijos privalumais, išspręsti ginčą arba neleisti jam kilti. Kvalifikuota verslą suprantančio ir verslo ginčuose besispecializuojančio mediatoriaus paslauga apmokama pagal fiksuotą vienkartinį užmokestį. Pateikti savo prašymą dėl mediacijos galite Allaw teisinių paslaugų platformoje čia.

Allaw® mediacija verslui

Teisinių paslaugų platforma verslui

Patogios priemonės Teisininko patarimai